اخبار

بیشتر
نقش بورس در گرانی سیمان

نقش بورس در گرانی سیمان

4/5/1400

به گزارش مهندسان شهر، استان بوشهر با سه کارخانه سیمان فعال دشتستان، مند دشتی و ساروج کنگان این روزها همانند روزهای آغازین سال که بازار بوشهر از سیمان تهی شده بود بار دیگر دچار بحران سیمانی شده‌ است. سیمان یا پیدا نمی‌شود یا اگر پیدا شود باید آن را به بهای کیسه‌ای ۱۰۰ هزار تومان خرید.

در این میان عده‌ای قطعی برق کارخانه‌های سیمان را علت دانسته‌اند و برخی دلالان، مافیا و سلاطین را مقصر می‌دانند.

دیروز دادستان بوشهر از کشف و پلمب یک انبار سیمان در دشتستان خبر داد و گفت: در راستای برخورد با گرانفروشی و احتکار کالا یک انبار سیمان پس از کشف و اعلام گزارش اطلاعات سپاه شهرستان دشتستان و حسب دستور قضایی پلمب شد.

علی حسن‌پور اعلام کرد که برای افرادی که اقدام به احتکار حدود ۲ هزار کیسه سیمان و گرانفروشی کرده بودند پرونده قضایی تشکیل شده است.

رئیس انجمن بتن استان بوشهر اصلی‌ترین عامل افزایش قیمت سیمان را عرضه در بورس دانست و اظهار کرد: کارخانه‌های سیمان در بورس عرضه را از تقاضا کمتر کرده‌اند تا بهای سیمان افزایش پیدا کند.

غلامرضا بحریه افزود: کمتر از یک ماه است که کارخانه‌های سیمان کشور وارد بازار بورس شده‌اند، افرادی که سرمایه زیاد دارند سیمان را به صورت عمده از بازار بورس می‌خرند و بعد در بازار به هر قیمتی که دوست داشته باشند می‌فروشند.

وی تاکید کرد: اگر چه افزایش یکباره قیمت سیمان ناشی از قطع برق کارخانه ها به صورت مقطعی عرضه را کاهش و قیمت سیمان را بالا برد اما اکنون بورس است که بازار سیمان به هم ریخته است.

رئیس انجمن بتن استان بوشهر با اشاره به اینکه کمبود عرضه خود عامل حضور دلال‌ و مافیا در بازار است، بیان کرد: وقتی عرضه به اندازه کافی در بازار وجود داشته باشد دیگر حضور دلال‌ها توجیهی ندارد.

بحریه تصریح کرد: در حالی که کارخانه‌های استان بوشهر بیش از ۲ برابر نیاز استان تولید دارند.

وی خاطر نشان کرد: صادرات سیمان نیز از عوامل دیگر تاثیر گذار بر بازار سیمان است به ویژه در شرایط کنونی که کمبود عرضه در استان بوشهر وجود دارد بستن درهای صادرات کم شایانی به این بازار خواهد کرد.

اوایل امسال نیز استان بوشهر با مشکل کمبود و قیمت بالای سیمان روبه‌رو بود، در آن زمان برای بهبود شرایط کارخانه‌ها موظف شدند روزانه ۶ هزار و ۶۰۰ تن سیمان تولید و به بازار و پروژه‌های عمرانی استان تحویل دهند همچنین صادرات محصول سه کارخانه سیمان استان بوشهر منوط به تامین نیاز داخلی شد.
 

نظرات شما

  • ارسال