اخبار

بیشتر
 هزینه ساخت مسکن در دولت روحانی ۵ برابر شد

هزینه ساخت مسکن در دولت روحانی ۵ برابر شد

4/2/1400

به گزارش مهندسان شهر:

بر اساس گزارش مرکز آمار، شاخص قیمت نهاده‌هاي ساخت مسکن در تهران نسبت به ابتدای دولت روحانی ۵ برابر بیشتر شده است. شاخص قیمت نهاده‌های ساخت مسکن بر پایه سال ۱۳۹۰=۱۰۰ در پایان دولت دهم ۱۷۰ واحد بود که در پاییز امسال به ۸۵۰ واحد رسید که افزایش ۵ برابری نسبت به پایان دولت قبل نشان می‌دهد.

دلیل معضل گرانی مسکن در سالهای اخیر چیست؟
این مشکل ذو ابعاد است زیرا اگر در سال­های اخیر فقط مسکن گران شده و قیمت بقیه کالاها ثابت مانده بود می­ شد مشکل را به کمبود مسکن نسبت داد چرا که وقتی عرضه یک کالا کم شود قیمت افزایش پیدا می­ کند و بالعکس. طبق آمار­ها عرضه و تولید مسکن در دولت دولت یازدهم و دوازدهم خیلی کم بوده است بنابراین در نگاه اول، یکی از عوامل  اصلی گرانی مسکن، کاهش تولید و عرضه است.

 برخی از کارشناسان معتقدند با تحریک بازار مسکن کل اقتصاد از رکود خارج می ­شود حال سؤال این است که با توجه به محدودیت شدید امکانات، بهترین و موثرترین راه خروج از رکود چیست.
 حل مشکل مسکن متوقف بر سیاست­هایی است که قدرت خرید مردم را زیاد کند و رکود را از بین ببرد در غیر این صورت امیدی به حل مشکل مسکن یا مشکلات اقتصادی دیگر مثل بیکاری نخواهد بود. البته برای خروج از رکود و حل معضل مسکن، سیاست­های دیگری نیز به جزساخت مسکن دولتی وجود دارد. در حقیقت مشکل مسکن یک تکه از یک پازل بسیار بزرگ به نام مشکلات اقتصادی و غیر اقتصادی ایران است و این پازل اجزای دیگر مثل مشکل اشتغال، رکود، تحریم، آب، آلودگی هوا و... هم دارد. بنابراین اساسا ریشه مشکلات مسکن در ضعف قدرت خرید است و ضعف قدرت خرید ریشه در رکود، تورم، نااطمینانی­ها، مشکلات نهادی و ساختاری و... دارد تا جایی که شاید حتی با تمرکز بر چنین مشکلاتی، نیاز چندانی به مداخله مستقیم دولت در بازار مسکن نباشد.

نظرات شما

  • ارسال