تعطیل شدن سامانه کد رهگیری اجاره آژانس‌های املاک
کد خبر : 9290 تاریخ انتشار : 1402/11/23 2088
تعطیل شدن سامانه کد رهگیری اجاره آژانس‌های املاک

طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، از روز 21 بهمن 1402 بخش قراردادهای اجاره سامانه ایران املاک از دسترس خارج و سامانه «خودنویس» به آدرس زیر جایگزین آن خواهد شد.

بدین ترتیب موجر و مستاجر خودشان به تنظیم قرارداد اجاره خواهند پرداخت و موضع فعلی مشاورین املاک در قراردادهای اجاره برای اخذ کمیسیون تضعیف خواهد شد.

با به وجود آمدن امکان تنظیم اجاره‌نامه توسط طرفین قرارداد اجاره و اخذ کدرهگیری، احتمال بروز یا افزایش تنش‌ها بین مشاوران املاک و مردم خواهد شد؛
۱-  شکی نیست که به دلیل چهرۀ نامطلوب صنف مشاوران املاک در اذهان عمومی، مردم از این اتفاق خوشحال‌اند و استقبال می‌کنید اما این نکته حائز اهمیت است که به هیچ‌وجه از منافعی که مشاوران حرفه‌ای برای مردم ایجاد می‌کنند نمی‌توا گذشت.
۲-  بنابراین نقش مشاوران املاک حرفه‌ای اجاره، پررنگتر از قبل خواهد شد؛ اما این پوزیشن شغلی دچار تغییراتی خواهد شد که مشاورانی که این موضوع را درک می‌کنند، می‌توانند از رقیبان پیشی بگیرند و؛ در سطح یکِ کار خود قرار گیرند.
۳- اثر فناوری دیجیتال در هیچ حوزه‌ای قابل‌چشم‌پوشی نیست و احتمالاً در حوزۀ املاک، بزودی قراردادهای فروش نیز به همین سمت خواهد رفت؛ بنابراین مورد ۲ در تمامی فیلد های این شغل پایدار خواهد شد.
۴-  در پستی که هفت، آینده منتشر خواهد شد، از تحول این شغل و مسیری که یک مشاور برای وفق یافتن با این وضعیت باید طی کند، خواهیم گفت.

نظرات شما

اخبار مرتبط

news
2اسفند1402

سامانه خودنویس، ابزار کار تخصصی مشاوران املاک است

مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران از ارائه خدمات تخصصی توسط سامانه خودنویس به شهروندان در راستای ثبت قراردادهای اجاره مسکن خبر داد.

news
2اسفند1402

پایش مهندسین خارج از استان و کشور

نامه اداره راه و شهرسازی به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان گلستان با موضوع پایش مهندسین خارج از استان و کشور

news
29بهمن1402

استفاده از زندانیان در ساخت و ساز چین و نه ایران

تکذیب خبر حضور زندانیان چینی برای ساخت و ساز مسکن و ساختمان در ایران

news
28بهمن1402

زندانی‌های چینی قرار است برای ساخت مسکن به ایران بیایند!

بخش خصوصی ما برای ساختن مسکن ظرفیت بسیار خوبی دارد، با این حال به نظرم اشکالی ندارد که با چینی‌ها یا سایر کشورها در این زمینه کار کینم.

news
19بهمن1402

احتمال ریزش ساختمان معروف تهران/ شهروندان وارد این بنا نشوند

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری منطقه ۵ گفت: ملک مورد نظر دارای رای ماده ۱۰۰، بدون پایان کار، عدم توجه به تراکم قانونی و ساخت پارکینگ و واحد مسکونی به متراژ ۱۶ هزار و ۸۵۴ متر مربع است که هیچگونه همکاری به منظور اجرای رای ندارد.

news
17بهمن1402

مطالبه گری شهروندان در حوزه نما، بسترساز تحولات مبتنی بر هویت اسلامی – ایرانی است

معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران گفت: سازه های شهر از دل خواسته ها و رویکردهای شهروندان بر می آیند و ایجاد حساسیت و تقویت روحیه مطالبه گری در آنان نسبت به مسئله نما و سیما و منظر شهری بسترساز تحولات برآمده از هویت اسلامی – ایرانی خواهد بود.