مطالبه گری شهروندان در حوزه نما، بسترساز تحولات مبتنی بر هویت اسلامی – ایرانی است
کد خبر : 9288 تاریخ انتشار : 1402/11/17 2075
 مطالبه گری شهروندان در حوزه نما، بسترساز تحولات مبتنی بر هویت اسلامی – ایرانی است

به گزارش روابط عمومی معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران، سیده روناک حسینی طی سخنانی در نشست تخصصی "ارزیابی تاثیرات کمیته های نما در ارتقاء کیفیات معماری و شهرسازی شهر تهران" که در اندیشکده شهر اسلامی – ایرانی برگزار شد، گفت: موضوع ساماندهی سیما و منظر شهری در پایتخت، برای اولین بار در سال 1379 با تشکیل کمیته طراحی شهری و محیط زیست در منطقه 22 مورد توجه ویژه قرار گرفت، در آن زمان، طرح نمای ساختمان ها به عنوان یکی از ابعاد طراحی شهری مورد بررسی قرار می گرفت.

وی ادامه داد: پس از آن، شورایعالی شهرسازی و معماری کشور، ضوابط ارتقاء کیفی سیما و منظر را به تصویب رساند و سپس سال 1392، نقطه عطفی در حوزه توجه به سیما و منظر شهری محسوب می شود. در دیداری که اعضاء وقت شورای اسلامی شهر تهران با مقام معظم رهبری داشتند، ایشان نسبت به وضعیت سیما و منظر شهری پایتخت ابراز نگرانی کردند و فرمودند که بايد هرچه ممكن است محيط زندگي شهر، به گونه‌اي طراحي و ساخته شود كه تحقق سبك زندگي اسلامي راحت‌تر، امكان پذير باشد.

 حسینی تصریح کرد: بر این اساس از سال 1392، رویکرد شهرداری تهران نسبت به موضوع سیما و منظر شهری و نمای ساختمان ها تغییر کرد و موضوعات با دقت و حساسیت بسیار بیشتری دنبال گردید و بر همین اساس، کمیته های نما در شهرداری های مناطق 22 گانه در سال 1393 تشکیل شد، در این میان، با توجه به اثر گذاری فرامنطقه ای برخی ساختمان ها و ویژگی هایی که از آن برخوردار هستند، این ساختمان ها در کمیته‌ هایی تحت عنوان کمیته بناهای خاص در اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با حضور اساتید حوزه بررسی می شدند. در سال 1397، ساختار کمیته های نمای مناطق و کمیته بناهای شاخص در قالب لایحه ای به شورا ارسال و به تصویب رسید.

معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با اشاره به اشکالات و نقاط ضعف هایی که اجرای این مصوبه وجود داشت، بیان کرد: مصوبه مذکور در سال 1400 مورد بازنگری قرار گرفت و شاکله و ساختار این کمیته ها تغییر کرد و پس از تصویب در شورای اسلامی شهر تهران، مبنای اقدام مناطق و حوزه معاونت شهرسازی و معماری قرار گرفت.

 وی درخصوص اقدامات شهرداری تهران در ساماندهی سیما و منظر، افزود: معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران به منظور جلوگیری از احداث نماهای ناهنجار نسبت به تهیه اسناد هدایت و کنترل اقدام کرده است، در بعد نظارت و راهبری نیز کمیته های نما را تشکیل داده، در بعد آموزش و اطلاع رسانی، رویدادها و همایش های متعددی برگزار شده، ضمن اینکه سعی شده با استفاده از ظرفیت های تبلیغاتی، معماری خوب و با کیفیت را به شهروندان بشناساند و ذائقه شهروندان را به سمت معماری خوب و مطالبه آن ببرد.

معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران ادامه داد: دستورالعمل ها و بخشنامه های چارچوب دهنده و راهنما نیز تهیه شده است. اسناد هدایت و کنترل در سطح کلان در قالب برنامه راهبردی طراحی شهری و مدیریت منظر شهری تهران تهیه شده اما مدت 4 سال است که در شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بلااقدام مانده و این موضوعی است که نیازمند بررسی و پیگیری ویژه ای است. در سطح میانی نیز یکسری ضوابط تدوین و ابلاغ شده، که از جمله آن ها می توان به «ضوابط عام نما» و «ضوابط طراحی و اجرای بناهای شاخص و نمای ساختمان‌های عمومی و دولتی» اشاره نمود.

وی اضافه کرد: در فرایند نظارت بر اجرای نماهای مصوب هم اقداماتی صورت گرفته و نمای مصوب باید در زونکن کارگاهی وجود داشته باشد و درگواهی پروانه ساختمانی تصویر نما دیده شود، ضمن اینکه صدور گواهی پایان کار منوط به اجرای نمای مصوب است.

وی اضافه کرد: از آنجاییکه سایر شهرهای کشور در حال الگوبرداری از اقدامات شهرداری تهران می باشند و این اقدامات در حال تکثیر و تسری به دیگر شهرهای سرزمین اسلامی ایران است، باید توجه داشت که تمام موضوعات و مؤلفه ها در مسیر اعتلا و ارتقای کیفیت عملکرد شهرداری تهران در هدایت و ساماندهی نماهای ساختمانی، تحت کنترل و مدیریت شهرداری ها نبوده و این موضوع نیازمند هماهنگی و هم افزایی بین بخشی دستگاه های دست اندر کارمی باشد. جامعه دانشگاهی نیز در زمینه تامین محتوا و از طریق ارائه پژوهش های کاربردی می توانند نقش موثر خود را در این زمینه ایفا نمایند.

معاون معماری و طراحی شهری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر تاثیرات فرهنگسازی برای رسیدن به نقطه مطلوب، اظهار داشت: رسانه ها و دستگاه های فرهنگی قطعا تکالیفی در این زمینه برعهده دارند که می توانند شهرداری تهران را در دستیابی به نتایج مطلوب یاری کنند. سازه ها از دل خواسته ها و رویکردهای شهروندان بر می آیند و ایجاد حساسیت و تقویت روحیه مطالبه گری در آنان نسبت به مسئله نما و سیما و منظر شهری بسترساز تحولات برآمده از هویت اسلامی – ایرانی خواهد بود.

نظرات شما

اخبار مرتبط

news
29بهمن1402

استفاده از زندانیان در ساخت و ساز چین و نه ایران

تکذیب خبر حضور زندانیان چینی برای ساخت و ساز مسکن و ساختمان در ایران

news
28بهمن1402

زندانی‌های چینی قرار است برای ساخت مسکن به ایران بیایند!

بخش خصوصی ما برای ساختن مسکن ظرفیت بسیار خوبی دارد، با این حال به نظرم اشکالی ندارد که با چینی‌ها یا سایر کشورها در این زمینه کار کینم.

news
21بهمن1402

تعطیل شدن سامانه کد رهگیری اجاره آژانس‌های املاک

تعطیل شدن سامانه کد رهگیری اجاره آژانس‌های املاک از شنبه 1401/11/21 طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، از روز 21 بهمن 1402 بخش قراردادهای اجاره سامانه ایران املاک از دسترس خارج و سامانه «خودنویس» جایگزین خواهد شد

news
19بهمن1402

احتمال ریزش ساختمان معروف تهران/ شهروندان وارد این بنا نشوند

رئیس اداره مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شهرداری منطقه ۵ گفت: ملک مورد نظر دارای رای ماده ۱۰۰، بدون پایان کار، عدم توجه به تراکم قانونی و ساخت پارکینگ و واحد مسکونی به متراژ ۱۶ هزار و ۸۵۴ متر مربع است که هیچگونه همکاری به منظور اجرای رای ندارد.

news
15بهمن1402

نامه رئیس بازرسی کل استان آذربایجان شرقی در خصوص اجرای ساختمان‌

نامه رئیس بازرسی کل استان آذربایجان شرقی در خصوص اجرای ساختمان‌ها با نقشه های دوم و مغایرت اجرا با نقشه های مصوب

news
8بهمن1402

نمایشگاه ایران بیلد اکسپو

حضور شرکت هاس ساختمانی و تولید کنندگان صنعت ساختمان