فعالیت استارلینک در ایران
کد خبر : 9047 تاریخ انتشار : 1402/6/14 2751
استارلینک و مجوز فعالیت آن در ایران

در اوایل دهه ۲۰۰۰، ایلان ماسک، میلیاردر و کارآفرین، با ایده‌ای نوآورانه به نام اینترنت ماهواره‌ای، اقدام به تحقق این رویای فضایی کرد. این ایده اصلی به ایجاد پوشش گسترده‌ای از اینترنت با استفاده از پرواز هزاران ماهواره کوچک به مدار نزدیک زمین اشاره دارد. در آن زمان این باور وجود داشت که این طرح میتواند انقلابی در دسترسی به اینترنت با سرعت بالا در سراسر جهان ایجاد کند.

در دولت‌های گذشته، تأکید شد که اینترنت ماهواره‌ای یک پدیده جهانی است که همه کشورها با آن مواجه هستند. هدف اصلی این منظومه‌های ماهواره‌ای ارتقاء بستر ارتباطی اینترنت اشیاء در سراسر جهان است، زیرا بسیاری از مناطق دورافتاده و مزارع در جهان به شبکه‌های موبایل یا شبکه‌های ثابت دسترسی ندارند. اینترنت ماهواره‌ای به منظور حل این مشکلات و ارتقاء دسترسی به اینترنت تأسیس شده است.

در ایران نیز، چندین سال است که به این فناوری نوظهور توجه شده است. با این حال، همراه با توجه به ایجاد محدودیت‌ها برای برخی از پلتفرم‌های خارجی در کشور و وعده‌هایی مبنی بر فعال‌سازی و دسترسی کاربران به اینترنت ماهواره‌ای در کشور، مسأله مورد توجه قرار گرفته است.

از اوایل مطرح شدن این موضوع در کشور، مقامات اعلام کردند که از فعالیت اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای در ایران استقبال می‌شود، با این شرط که این اپراتورها قوانین مربوط به کشور را رعایت کنند. بر اساس قوانین بین‌المللی، هر اپراتور اینترنت ماهواره‌ای که می‌خواهد در مرزهای یک کشور خدمات ارائه دهد، باید قوانین و مقررات سرزمینی آن کشور را رعایت کند. این قوانین به همه اپراتورها، از جمله Starlink، ابلاغ شده و اگر این قوانین را رعایت کنند، از فعالیت آنها استقبال خواهد شد. این کار می‌تواند به بهبود دسترسی به اینترنت در بیش از ۳۰۰۰ روستا کمک کند که هنوز به اینترنت متصل نشده‌اند.

باید توجه داشت که اینترنت ماهواره‌ای نمی‌تواند سرعت و کیفیت ارتباط مبتنی بر فیبر نوری را ارائه دهد. بسیاری از کشورهای پیشرفته در حال حاضر در حال اتصال ساختمان‌ها و مناطق خود به شبکه‌های فیبر نوری هستند.

با توجه به تمامی توضیحات ارائه شده، مرکز ملی فضای مجازی در سال‌های اخیر رویکردی اتخاذ کرده است که اپراتورهای اینترنت ماهواره‌ای ملزم به رعایت قوانین مربوط به فضای مجازی و اصول و مقررات سازمان ملل و اتحادیه‌های تخصصی مربوطه هستند و باید قوانین و مقررات ملی کشورها را برای حفظ استقلال و حاکمیت دولت‌ها در حوزه ارتباطات و صیانت از گذرگاه‌های رسمی تبادل اطلاعات رعایت کنند.


برای دریافت جدید ترین اخبار با پایگاه خبری مهندسان شهر همراه باشید.

مهندسان شهر

شبکه های اجتماعی

نظرات شما

اخبار مرتبط

news
21بهمن1402

تعطیل شدن سامانه کد رهگیری اجاره آژانس‌های املاک

تعطیل شدن سامانه کد رهگیری اجاره آژانس‌های املاک از شنبه 1401/11/21 طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی، از روز 21 بهمن 1402 بخش قراردادهای اجاره سامانه ایران املاک از دسترس خارج و سامانه «خودنویس» جایگزین خواهد شد

news
14بهمن1402

مصوبه سرپرست کارگاه آذربایجان

به استناد مواد ۴، ۳۰، ۳۳ قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان مصوب اسفندماه ۱۳۷۴ مجلس شورای اسلامی و به منظور ایجاد هماهنگی در اجرای ساختمان‌های مشمول قانون مذکور از تاریخ صدوراین ابلاغیه در سراسر کشور فعالیت کلیه سازندگان حقیقی و حقوقی تشخیص صلاحیت شده در اجرای ساختمان با رعایت صلاحیت‌ها و ظرفیت‌های مربوطه بشرح یکسری موارد می‌باشد. این مصوبه مربوط به استان آذربایجان می‌باشد.

news
1بهمن1402

نمایشگاه ایران بیلد ۲۰۲۴

پشتیبانی انجمن‌های صنفی و اتاق بازرگانی برای برگزاری هرچه بهتر و کامل‌تر...

news
19دی1402

جزئیات ساخت «ابرپروژه خاورمیانه» در پایتخت

در حال حاضر اجرای پروژه ساخت تونل متوسلیان در فاز نحوه مشارکت پروژه پیمانکار و مشاور است و با پیش‌بینی بسته‌های مولدساز می‌توان هزینه‌های پروژه را از خودش تأمین کرد

news
16دی1402

دو منبع جدید به منابع آزمون معماری اضافه شد

ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای افراد دارای معلولیت - ویرایش سوم ۱۹۹۹ (تصور جلد) راهنمای طراحی و اجرای دیوارهای بنایی محوطه – ۱4۰۲

news
13دی1402

سیستم هشدار زلزله در ژاپن

سیستم هشدار زلزله در کشور ژاپن